Odyseja „Rysia” dobiegła końca
Parowóz wąskotorowy „Ryś” oznaczony numerem fabrycznym 1541 znalazł się w zbiorach Stowarzyszenia w okresie tworzenia kolekcji i pochodził jak pozostałe podobne maszyny PSMK z cukrowni w Leśmierzu koło Łęczycy. Pierwotnie został użyczony w zamian za zewnętrzną renowację Zarządowi Kolej Dojazdowych Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie i miał być eksponowany na jednej ze stacji wąskotorowych. W toku ustaleń między PKP a Muzeum Kolejnictwa ostatecznie został wyeksponowany w 1994 r. w tej ostatniej placówce. Niepewna sytuacja warszawskiej placówki muzealnej zaowocowała koniecznością rozważania możliwości zabrania maszyny do Skierniewic.
Okazja taka znalazła się na przełomie sierpnia i września, gdy Urząd Miasta w Legionowie poszukiwał interesującego eksponatu kolejowego mogącego uświetnić otwarcie Centrum Komunikacyjnego w tym mieście. Po wielu rozmowach i wizjach terenowych okazało się, że idealnym kandydatem jest tu właśnie wspomniany „Ryś”. Rozpoczęły się przygotowania formalne całej akcji. To udało się bez większych problemów – w czwartek 8 września rano w warszawskim Muzeum pojawiła się specjalistyczna ciężarówka wyposażona w HDS, która załadowała i wywiozła do Legionowa naszą lokomotywę. Jeszcze tego samego dnia stanęła w sąsiedztwie przewidzianego do otwarcia 11.09 obiektu dworcowego.
Nim parowóz przybył do Skierniewic było konieczne wykonanie prac przygotowawczych – tym razem podjęliśmy decyzję, że pojazd będzie eksponowany na zewnątrz. Dlatego też z naszych zasobów magazynowych wydobyliśmy jedno przęsło patentowe o prześwicie 600 mm. Zostało ono ustawione w miejscu, gdzie dotąd rozstawiał się bufet pizzerii Atmosfera.
W poniedziałek 12.09 tuż po godzinie 10 na terenie Parowozowni zameldowała się ciężarówka z parowozem. „Ryś” po ponad 20 latach pobytu w Warszawie i międzylądowaniu na imprezie w Legionowie osiadł już tym razem na stałe w Skierniewicach.